Dnes je pondelok, 17.12.2018.

Erb, zástava a pečiatka

Erb farnosti Veľké Lovce

Popis erbu

V modrom štíte strieborná palma, pri kmeni sprevádzaná vpravo zlatou hviezdou, vľavo zlatou ľaliou. Nad štítom sa vznáša čierny kňazský klobúk, na každej strane s jedným uzlom na čiernej šnúre.

Zástava farnosti Veľké Lovce

Vysvetlenie erbu

V strednej časti štítu sa nachádza strieborná palma. Tá je prijatá z erbu uhorskej rehole Paulínov, ktorých komunita (kláštor) sa v obci Veľké Lovce v minulosti nachádzal a po jeho zániku v období jozefínskych reforiem na jeho troskách vznikla nová farnosť Veľké Lovce. Farský kostol je zasvätený materstvu Panny Márie. Toto patrocínium symbolizujú dva heraldické prvky. Zlatá hviezda po pravej strane palmy – symbol Betlehemu, miesta narodenia Pána Ježiša i samotnú osobu Krista a po ľavej strane palmy zlatá ľalia – symbol Panny Márie. Nad štítom sa vznáša čierny kňazský klobúk s jedným čierny strapcom na každej strane. Ten v heraldike rímskokatolíckej cirkvi prináleží erbu farára a farnosti.

Pečiatka

Erb Rímskokatolíckej cirkvi Farnosti Veľké Lovce, je zapísaný v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou W-117/2008.

Autor heraldického návrhu a kresby:
Mgr. Ing. Miroslav Glejtek
Žilina 23. júla A. D. 2008