Popri ceste z Veľkých Loviec do Bešeňova stojí už dlhé roky kríž a teraz k nemu pribudla malá kaplnka zasvätená u nás zatiaľ pomerne neznámej svätici – sv. Filoméne. Na Slovensku sa v tomto čase nenachádza žiadna kaplnka a ani chrám zasvätený tejto mladučkej mučeníčke. Kaplnku dal postaviť jej ctiteľ, ktorý sa k nej utiekal a prosil o pomoc v životných potrebách, ktoré boli na príhovor tejto svätice u Boha vypočuté a aj naplnené. 25. mája 2024 vdp. Pavol Klapica kaplnku posvätil.
Svätá Filoména je patrónkou mládeže a detí. Je patrónkou proti duchovnej ľahostajnosti a vlažnosti. Je potechou pre chorých a trpiacich, pomocou chudobných a sirôt. Je pomocnicou pre matky, ktoré žiadajú o hmotnú a duchovnú pomoc pre svoje deti. Je veľkou pomocnicou pre študentov, zvlášť pri skúškach. Je ochrankyňou mladých manželských párov a veľakrát vyprosila od Boha milosť materstva pre neplodné matky. Je pomocnicou kňazov a vyprosuje od Boha mnohé obrátenia. Pre tých, ktorí sú jej ctiteľmi privádza k väčšej láske ku Kristovi a jeho Matke, Panne Márii. K jej najviac oddaným ctiteľom patril sv. Ján Mária Vianney. Kostoly zasvätené sv. Filoméne sú v Číne i Kurdistane, v Afrike, Konštantínopole či v Indii. Kňaz a cirkevný historik Ľuboslav Hromják vedie na Slovensku Arcibratstvo sv. Filomény. Pozná už aj prípady uzdravenia na príhovor sv. Filomény, ktoré sa udiali na Slovensku. Myslí si, že Filoména je svätica proti duchovnej vlažnosti.
Meno Filomena, v latinskej reči Filumena znamená „dcéra svetla“, čiže po slovensky Svetlana. V gréčtine Filomena znamená „milovaná“. Podľa zjavení blahoslavenej sestry Márie Lujzy od Ježiša sv. Filoména bola dcérou gréckeho kráľa. Matka bola tiež z kráľovskej krvi. Jej rodičia pretože nemali žiadne deti a ešte boli pohania, neúnavne obetovali pohanským bohom, aby sa im narodilo dieťa. Lekár z Ríma, istý Publius, ktorý slúžil v ich rodine a býval spoločne s nimi v paláci, bol kresťanom. Videl zármutok jej rodičov, preto inšpirovaný Duchom Svätým im postupne objasňoval pravdy kresťanstva a sľúbil im, že keď sa stanú kresťanmi, narodí sa im dieťa. Rodičia sv. Filomény urobili ako im povedal Publius a skutočne sa im narodila jediná dcéra, ktorej meno dali LUMENA (t.j. Svetlana, lumen znamená svetlo), aby tým vyjadrili, že ich dieťa bolo plodom svetla viery, ktorú prijali. Sv. Filoména vyrastala v harmonickej kresťanskej rodine a bola obdarovaná veľkou rodičovskou láskou. K prvému sv. prijímaniu pristúpila v piatich rokoch a v 11. roku sa zasvätila sľubom svätej čistoty Kráľovi svätých, ktorému zostalo jej srdce verné. Zomrela mučeníckou smrťou ako 13-ročná, lebo odmietla cisára Diokleciána, ktorý zatúžil po tom, aby sa stala jeho ženou. Bola mučená rôznym spôsobom, kým získala korunu večnej slávy v nebi. Pápež Gregor XVI. roku 1835 ustanovil ako liturgickú spomienku na sv. Filoménu 10. august. (Zdroj: https://podhradie.kapitula.sk/zivotopis-sv-filomeny/) Viac fotiek z tejto posviacky nájdete na facebooku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=847977997355628&id=100064303076663