Posviacka kríža na Zákostolí
- Mária K.
- 245

18. mája 2025 navštívil našu farnosť nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák, aby posvätil kríž, ktorý sa týči nad našou dedinou ako súčasť krížovej cesty na Zákostolí. Po úvodnej piesni otca biskupa privítal starosta obce JUDr. Marek Šafár. Vyjadril radosť z prítomnosti otca biskupa, priblížil mu históriu tohto miesta, katolícky kostol, ktorý pred vyše storočím vyhorel a pripomína ho už len kamenný kríž, vyzdvihol prácu obetavých farníkov, ktorí sa pričinili spolu s duchovným otcom Pavlom Klapicom o obnovu a udržiavanie Zákostolia a spomenul si aj na tých, ktorí tu tiež zanechali kus svojho srdca, ale už nie sú medzi nami.
Mons. Viliam Judák vo svojom príhovore reagoval na slová pána starostu a povedal, že na Slovensku máme veľa krížov – na vežiach kostolov, kaplniek, ale aj po krajine sa nachádza množstvo krížov – Božie muky. Ľudia ich postavili z rozličných dôvodov, či už ako poďakovanie za záchranu, niekedy im pripomína nejaké nešťastie, ktoré sa tam stalo, alebo si tak pripomínajú miesta, ktoré sú im vzácne.
Nedeľa Božieho milosrdenstva
- Mária K.
- 207

Radostné aleluja, ktoré sme spievali v nedeľu všetkých nedelí, žalm, ktorý v rôznych obmenách spievame vo veľkonočnej oktáve: Oslavujme Pána, lebo je dobrý, lebo jeho milosrdenstvo trvá naveky - dnes akoby dosiahli svoj vrchol - Ježiš preto trpel a preto zomrel potupnou a bolestnou smrťou na kríži, lebo Boh je dobrý a jeho milosrdenstvo trvá naveky! Boh je dobrý a milosrdný k nám ľuďom, ku mne, ku tebe, ku každému, hoci si to vôbec nezaslúžime. My sme Bohom milovaní a vylieva na nás prúdy svojich milostí.
Usmernenie z biskupského úradu
- Mária K.
- 79

Biskupstvo Nitra dnes vydalo usmernenia pre farnosti v súvislosti s odchodom pápeža Františka do večnosti
Prosíme jednotlivé farnosti, aby dnes i v ostatných dňoch až do pohrebu zosnulého pápeža Františka každý deň popoludní o 15,00 hod. zvonili na kostolných zvonoch (aspoň 5 min.) a na kostoloch a farských budovách vyvesili čiernu zástavu, prípadne vatikánsku zástavu s čiernou stuhou.
Smrtná nedeľa
- Mária K.
- 196

Predchádzajúca nedeľa bola nedeľou „radosti“, lebo úvodná omšová antifóna začína slovami: „Raduj sa, Jeruzalem...“ Sme za polovicou pôstneho obdobia a máme nádej na spásu, ktorá je blízko. Dnešná nedeľa je ľudovo nazývaná „smrtná“. Jej neprehliadnuteľným znakom sú zahalené kríže. Denne máme pred očami ukrižovaného Krista – čo s nami tento pohľad na kríž robí? Je nám už taký všedný, že ho ani nevnímame? Sme schopní sa pri pohľade na kríž v duchu zastaviť a vzdať Ježišovi úctu? Poďakovať mu, že tú bolesť a mučenie podstúpil pre mňa? Poďakovať mu za tú nezaslúženú lásku, ktorou ma miluje až do poslednej kvapky krvi? Alebo ho odprosiť za moje hriechy, ktoré ho na ten kríž pribili? Kto z nás sa doma modlí pod krížom? Kríž je súčasťou našich domácností, minimálne ten jeden, na ktorý sme prisahali vernosť svojmu manželskému partnerovi, alebo máme krížik daný do daru pri sviatosti prvého sv. prijímania či birmovania, alebo má ten kríž na stene inú históriu, ale podstatné je, že ho tam máme... Mnohí ho nosíme na krku. Je to dobré, že je to tak. Len si musíme dať pozor, aby sa nám nevyprázdnil obsah, zmysel kríža. Dnes je kríž zahalený a bude zahalený až do obradov Veľkého piatku, keď ho kňaz odhalí postupne, na trikrát, aby sme precítili hĺbku Ježišovej obety, pokiaľ to naším ľudským vnímaním sme schopní precítiť a vzdali mu za to poklonu a úctu.